Valge mere ääres Arhangelskis tegutsev teemandikaevandaja Severalmaz süüdistab Venemaa rahandusministeeriumi allüksust neile hoiule antud kalliskivide varguses ja ümbervahetamises.

- Valge teemant, mis müüdi 2006. aastal Belgias 12 miljoni dollari eest.
- Foto: epa
Börsifirma Severalmaz, mis kuulub osaliselt riigile, süüdistab riiklikku väärismetallide ja -kivide hoidlat ja järelevalvajat Gohran, et selle valduses olnud üle 150 000karaadised teemandid on vahetatud märksa kehvema kvaliteediga kivide vastu, kirjutas täna Kommersant.
Lisaks on väljaande sõnul üldse kadunud neli suurt kivi, mille minimaalne kindlustussumma on 500 000 dollarit. "Sellise suurusega kive müüakse ainult oksjonidel, ja nende turuhind on kindlustushinnast kümneid kordi kõrgem," rääkis Kommersandile allikas, kes lisas, et üks kadunud kalliskivi oli üle 23karaadine.
Severalmaz andis töötlemata teemandid Gohranile kontrollida kohustuslikus korras tänavu kevadel. Juunis läbiviidud ülevaatusel Severalmazis selgus, et tagasisaadud kivide üldkaal oli sama, kuid eriti suurte kivide (+10,8) mass oli siiski vähenenud 66 karaadi võrra, väiksematel (+1,8) üle 196 karaadi.
Severalmaz pöördus riigifirma ja rahandusministeeriumi poole, mille peale loodi asja uurimiseks ühiskomisjon. Gohranist öeldi väljaandele, et "selline uurimine on kahe majandusüksuse vaheline tavaline tööprotsess".
Väärismetallide ja -kivide järelevalve Gohran on loodud juba 1920. aastal eesmärgiga koondada maapõuevarade info ja vääriskivid. Töötlemata teemante hakkas see kontrollima 1950ndatel aastatel, pärast seda, kui Jakuutias leiti tohutud teemandimaardlad. Täna tegutseb Gohran kommertsettevõttena.